arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Jak výsledky lokálního vyhledávání na Googlu poškozují spotřebitele a proč Evropská unie zakročila

Více na  focusontheuser.eu

Evropská komise dnes oznámila, že Google porušil antimonopolní pravidla tím, že manipuloval výsledky vyhledávání ve prospěch služeb v rámci vlastního vertikálního vyhledavače.  V přelomovém rozhodnutí, udělil antimonopolní donucovací orgán Evropské unie Googlu rekordní pokutu ve výši 2.42 miliardy EUR a dal společnosti lhůtu 90 dní na ukončení veškerých diskriminačních aktivit vůči konkurenčním službám. Oceňujeme úsilí Evropské komise a závazek obnovit konkurenci v oblasti online vyhledávání ve prospěch zákazníků.

Googlu bylo nařízeno ukončit protisoutěžní jednání

Google byl shledán vinným z nezákonného jednání s účelem propagovat vlastní služby jeho vertikálního vyhledávače. Přestože se rozhodnutí týká porovnávání nákupních služeb, Evropská komise rovněž shledala, že stejné, nezákonné jednání se týká i jiných vertikálních vyhledávačů, včetně místních vyhledávačů. Z tohoto důvodu bylo Googlu nařízeno ukončit zneužívání jeho dominantního, obecného vyhledávače a ukončit zvýhodňování vlastních, specializovaných produktů ve výsledcích hledání. Podobné nařízení má potenciál neutralizovat škodu, kterou Google způsobil online vyhledávání a účinně řešit překážky volné hospodářské soutěže v oblasti lokálního vyhledávání.

Proč záleží na lokálním vyhledávání

Místní vyhledávání patří mezi nejdůležitější lidské aktivity na internetu. Je spojkou mezi online vyhledáváním a kamenným obchodem. Místní vyhledávání například znamená, že lidé hledají dětského lékaře v Mnichově, hotel v Barceloně nebo thajskou restauraci v Kodani, což reprezentuje nejrozsáhlejší kategorii ve vyhledávání. Představuje také zhruba třetinu celkového vyhledávání na desktopu a více jak polovinu vyhledávání na chytrých telefonech. Jak na automatickém  iOS Safari, tak i na Android předinstalovaném Chromu, přestavuje Google 98% podíl na trhu chytrých telefonů.

Evropská komise vyšetřovala Google dlouhých sedm let na základě mnoha stížností jak ze strany evropských a amerických společností, tak i ze strany spotřebitelských skupin. Yelp byl v tomto případě jedním ze stěžovatelů a angažoval se v jednání s orgány Evropské unie a v poskytování důkazů o poškozování spotřebitelů na trhu lokálního vyhledávání.

Dopad na vymáhání práva v USA

Závěry komise poskytují návrh pro donucovací orgány Spojených států. V roce 2013 zrušila Federální obchodní komise svoje vyšetřování ovlivňování výsledků vyhledávání společností Google. Přesto, kontrola provedená orgány Evropské unie, společně se zásadními důkazy o poškozování spotřebitelů by měla přesvědčit FTC o nutnosti učinit opatření pro ochranu amerických spotřebitelů před manipulací výsledků vyhledávání.

Jak ovlivňování výsledků Googlem poškozuje spotřebitele

Ve spolupráci s profesorem Columbia Law School Timem Wu a ekonomem Harvard Business School Michaelem Lucou, publikoval datový tým Yelpu výzkumný dokument, který přezkoumal, zda Google znehodnocoval výsledky vyhledávání a jaký to mělo dopad na spotřebitele. Autoři této studie zjistili, že ovlivňování výsledků Googlem skutečně poškozuje spotřebitele. Podle studie měli uživatelé nižší tendence využívat tzv. odpovídací okno Googlu, pokud bylo exkluzivně podporováno recenzním obsahem od Googlu.

Jakékoliv další průtahy v ukončení praktik Googlu, jenž narušujících hospodářskou soutěž v USA mohou způsobit nevratné škody v konkurenceschopnosti trhu vyhledávání a spotřebitelům.  Tvůrci politik v USA by měli vnímat rozhodnutí Evropské unie jako „call to action.“ Blaho zákazníků by mělo být stejnou měrou ochráněno na obou stranách Atlantiku.