arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Google’ın Yerel Arama Sonuçları Tüketicilere Nasıl Zarar Veriyor ve AB Nasıl Tavır Alıyor

Daha fazla bilgi için: focusontheuser.eu

Bugün Avrupa Komisyonu Google’ın arama sonuçlarını kendi servislerini desteklemek için değiştirdiği için antitrust kurallarını ihlal ettiğini açıkladı. AB antitrust yürütme kurulu Google’a 2.42 milyar avroluk rekor bir ceza verdi ve Google’a arama sonuçlarını düzenlemesi için 90 günlük bir süre verdi. Avrupa Komisyonu’nu bu konudaki tavırlarından ve arama alanındaki rekabeti güçlendirmek için verdikleri destekten ötürü kutluyoruz.

Google’a rekabet dışı pratiklerini durdurma kararı çıktı

Google kendi arama servislerinin tanıtımını yapmak için yasa dışı davranışta bulunduğu için suçlu bulundu. Karar yalnızca alış-veriş servisleri için olsa da, Avrupa Komisyonu aynı yasadışı davranışların yerel arama alanında da olduğunu belirtti. Bu durumda Google’a kendi arama servislerinin tanıtımını yapmayı durdurması için emir verildi. Benzeri bir kararın Google’ın arama aranındaki rekabet dışı tavırlarını düzenleme potansiyeli var.

Yerel arama neden önemli

Yerel arama internet üzerindeki en önemli insan davranışlarından biri. Yerel arama internet üzerindeki araştırmalar ve gerçek hayattaki ticaret arasında bir köprü görevi görüyor. Yerel aramalar – İstanbul’da çocuk doktoru aramaları, Barcelona’da otel aramaları, ya da Fransa’da bir restoran aramaları – internet üzerindeki en büyük arama kategorisini oluşturuyor ve yaklaşık tüm masaüstü bilgisayar arama hacminin üçte birini, ve akıllı telefon aramalarının yarısını oluşturuyor. iOS Safari ve Android’in Chrome uygulamaları nedeni ile Google tüm bu aramaların yüzde 98’ine cevap veriyor.

Avrupa Komisyonu Google’ı senelerdir takip ediyordu ve şikayetçilerin şikayetlerini dinliyordu. Yelp de bu şikayetçilerden biri ve AB otoriteleri ile çalışarak yerel aramalardaki zararı deliller ile onlara bildiriyordu.

Amerika yürürlüğüne etkisi

Komisyonun bulguları Amarika’daki otoriteler için de bir örnek teşkil ediyor. 2013 yılında Federal Ticaret Komisyonu Google’ın aramaları konusundaki soruşturmasını durdurmuştu. Fakat AB otoritelerinin bulguları ve tüketici zararının delilleri Federal Ticaret Komisyonu’nu Amerikan tüketicilerini koruması için harekete geçirmelidir.

Google’ın önyargısı tüketicilere nasıl zarar veriyor

Columbia Hukuk Fakültesi profesörü Tim Wu ve Harvard İş Okulu ekonomisti Michael Luca ile çalışan Yelp’in Data Science Takımı’nın yayınladığı makale Google’ın arama sonuçlarına müdahalesi ve bunun tüketicilere etkisi konusunu inceliyor. Makalenin yazarları gerçekten bulmuştur ki, Google’ın arama önyargısı aslında tüketicilere zarar veriyor. Araştırmaya göre kullanıcılar Google’ın kendi yerel yorum içeriği kullanıldığında Google’ın “cevap kutuları” ile daha az etkileşime geçiyorlar.

Google’ın rekabet dışı pratiklerini bitirmenin gecikmesi arama alanında rekabete ve tüketicilere zarar verecektir. Amerikan siyasetçileri AB’nin kararına bir göreve çağrı olarak bakmalıdır. Tüketiciler Atlantik’in her iki yanında da eşit bir şekilde korunmalıdır.