arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Çalışma: Yelp kullanan tüketicilerin %92’si platform ziyaretinden sonra bir satın alma gerçekleştiriyor

Yelp’in destekledigi bir Nielsen calışmasına göre kullanıcıların çoğu yorum sitelerinden buldukları işletmelerden alış-veriş yapma eğiliminde oluyorlar. Günümüzde Yelp’i ziyaret eden kullanıcıların %92si ziyaretlerinden sonra bir satın alma yapıyorlar.

Yorum sitelerini ziyaret eden ve Yelp’i ziyaret ettikten sonra bir satın alma yaptıklarını söyleyen tüketiciler 2014 Nielsen çalışmasına göre daha hızlı alış-veriş yaptıklarını iddia ediyorlar. Ziyaret sonrası bir kaç saat içinde satın alma yapan kullanıcıların sayısı %212 arttı, ve ziyaretlerinden bir iki gün sonra alış veriş yaptıklarını söyleyen kullanıcıların sayısı %55 arttı.

Yaklaşık 2000 tüketicinin katıldığı 2016 anketi aynı zamanda yorum sitelerinin arama motorlarından ve sosyal medya sitelerinden daha fazla satın alma yaptırdığını gösteriyor.

Nielsen Çalışmasnın Yelp ve Yorum Siteleri Hakkındaki Görüşleri

Eylül 2016 Nielsen Calışmasının tüm verileri Yelp tarafından sağlanmıştır. Araştırma methodu aşağıda açıklandığı gibidir.

Yorum Siteleri ve Yelp

 • Yerel işletmeleri internette arayan tüketicilerin %74ü en az ayda bir defa yorum sitelerini ziyaret ediyor.
 • Yorum sitelerini kullanan tüketiciler Yelp’i, diğer yorum siteleri ile, arama motorları ve sosyal medya sitelerine kıyasla, satın alma kararı almak için en güvenilir, etkileyici ve faydalı site olarak görüyor.

Yelp üzerindeki Satın Alma Davranışı

 • Yorum sitelerini ziyaret eden tüketicilerin %92si Yelp’i ziyaret ettikten sonra bir satın alma gerçekleştirdiklerini söylüyor.
  • %25i bir kaç saat içinde
  • %42si bir gün içinde
  • %79u bir hafta içinde
 • Yelp kullanıcılarının %79u birden fazla ziyaret edebilecekleri işletmeler aradıklarını söylüyor
 • Yelp kullanıcılarının %85i Yelp’de buldukları işletmeleri arkadaşları ile paylaştıklarını söylüyor.

Restorant Siparişleri ve Eve Siparişler

 

 • Restorant araması yapan Yelp kullanıcılarının %55’i bir Yelp’de buldukları restorandan sipariş yapıyorlar
 • Son 3 ay içinde restorant araması yapan Yelp kullanıcılarının %58’i en az ayda bir kere sipariş yaptıklarını iddia ediyor
 • Yalnızca %47’si sipariş yaptıkları restoranı Yelp’i ziyaret etmeden önce biliyordu

 

Nielsen Çalışmasının Çıktıları Yerel İşletmeler için ne Anlam İfade Ediyor

Yerel işletmeler için tüketicilerin Yelp’in de dahil olduğu yorum sitelerinden buldukları bilgilere göre paralarını işletmenizde harcayıp harcamayacağı kararını veriyor olduklarını bilmek önemli. Kendi sitenizi oluşturmanız ve sosyal medya hesapları dışında, ücretsiz Yelp hesabınızı oluşturmanız ve en azından çaşlışma saatleriniz, konumunuz ve telefon numaranızı içeren işletme bililerinizi güncel tutmanız önemli. Yorumlara cevap verme, işletme fotoğraflarınızı güncelleme ve mesajlara cevap verme gibi ücretsiz araçlar işletmenize Yelp kullanan milyonlardan yeni tüketiciler getirmeye yardımcı olabilir.

Tüketiciler daha satın almalarda karar verme hızlarını arttıkları için, isteklere daha hızlı cevap verebiliyor olmak çok önemli. İşletmeler Yelp üzerinde aldıkları yorumlar hakkında bilgilendirmeyi etkin hale getirmelidirler.

Tüketiciler yorum sitelerini kullananarak alış-veriş kararı almaya devam ettikçe yorum sitelerinin önemi git gide artıyor. Yelp arama deneyimini ve kullanıcılara sağladığı kolaylıkları arttırmak için yeni yöntemler ekledi. Artık kullanıcılar yalnızca arama ve bulma değil, aynı zamanda rezarvasyon yapma, sipariş verme, işletmeler ile direk görüşme gibi bir çok yeni deneyimini de Yelp üzerinde gerçekleştirebiliyorlar.

İşletmeler ücretsiz Yelp İşletme Sayfalarını biz.yelp.com sayfasından alabilirler.

Method – Yelp tarafından desteklenen Nielsen Çalışması, 2016

Nielsen tarafından Yelp için hazırlanan 09/2016 tarihli tüketici anketi baz alınarak oluşturulmuştur. 8/2016-9/2016 tarihleri arasında yerel işletmeleri arayan 18 yaşının üzerindeki kullanıcılardan 2007’si tarafından sağlanan bilgiler ile oluşturulmuştur. Mülakatlar 6 Eylül – 20 Eylül 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Yorum sitesi kullanıcıları sayısı 745dir: arama siteleri ve sosyal medya dışındaki yorum siteleri kullanımı raporlanmıştır. Yelp kullanıcısı sayısı 587dir: Yelp kullanımı (6/2016-9/2016) raporlanmıştır. Veri demografik olarak Amerikan kullanıcılarını göstermesi için ölçülmüştür.