arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Fiyat almaya mı ihtiyacınız var? Hemen alın

Tüketiciler her gün Yelp’e harcama yapacakları işletmeler hakkında güvenilir bilgiler almak için geliyorlar. İştah açıcı bir pizza resmi ve kulağa hoş gelen bir yorum öğle yemeğini nerede yiyeceğinizi seçmek için tek ihtiyacınız olan şey olabilir. Fakat bazı kategoriler daha fazla araştırmayı gerektirir ve alış veriş işletme ile doğrudan iletişime geçmeden ve fiyatlarını öğrenmeden yapılamaz.

Taşınmak için taşıma şirketinden fiyat almak, düğün hazıllıkları için mekan arayışı, araba kiralama şirketinin sundukları seçenekleri öğrenmek için Yelp’in “Fiyat Bilgisi İste” özelliği ile işletmeye hızlı bir mesaj gönderebilirsiniz. Geçenlerde de Buzzfeed’de de yayınlandığı gibi bu özellik kullanıcıların ve işletmelerin Otomotiv, Etkinlik Planlama, Finans Servisleri, Ev Servisleri, Yerel Servisler ve diğer Profesyonel Servisler categorilerindeki iletişimini değiştiriyor.

Mesela her uzun saçlı kızın kabusunu yaşıyorsunuz ve duşunuzun gideri saçlarınızla tıkandı. Tesisatçı aramanızda bazı arama sonuçları “Fiyat Bilgisi İste” düğmesini ve işletmenin geri dönüş süresini gösterecektir. Bu süreler işletmenin oratalama olarak ne kadar hızlı bir şekilde mesajınıza geri döneceğini gösterir. Aramanızdaki en hızlı cevap dönen işletmeler yeşil renkte gösterilecektir.

Yeşil renkli kahramanınıza tıkladığınızda durumunuzu açıklayabilir ve direk olarak bir fiyat bilgisi isteyebilirsiniz. Başka bir sorunuz mu var? Aynı yerden onları da sorabilirsiniz!

İstediğiniz servis için yeni fikirlere mi ihtiyacınız var? Toplu Mesaj araçı ile birden fazla işletmeye aynı anda ulaşabilirsiniz. Bir işletmeden fiyat bilgisi istedikten sonra Yelp size 10 farklı iştmeye kadar seçenek sunacaktır ve böylelikle aynı isteği diğer işletmelere de gönderebileceksiniz. Bu şekilde Yelp aramalarından en iyisini bulabilir ve tüm gününüzü telefon aramaları ile geçirmek zorunda kalmazsınız. Hızlı geri dönüş süreleri hızlı sonuçlara dönüşür ve tıkanan banyo giderinizi hızlıca tamir ettirebilirsiniz.

Şimdiden “Fiyat Bilgisi İste” özelliğinin tüketici ve işletme sahibi ilişkisini nasıl değiştirdiğini görebiliyorz. “İşletmeye mesaj gönder” tuşunu “Fiyat Bilgisi İste” olarak değiştirdiğimizden beri gördük ki:

– İşletme sahiplerinin geri dönüş süreleri %250 arttı
– Potensiyel müşterilerden gelen mesaşların yarısı 24 saat içinde cevaplandı
– Ev Servisleri kategorisindeki mesajlar %1500 arttı

O zaman, Fiyat Bilgisi İstemeye hazır mısınız? Bu özelliği web üzerinde ve iOS aygıtlarında şimdiden kullanabilirsiniz ve Android sürümünü önümüzdeki bir kaç gün içinde sunacağız.