arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Badanie: recenzje Yelp bardziej użyteczne niż oficjalne dane

Czy następnym razem szukając lekarza sprawdzisz HCAHPS? Jeśli jesteś jak ja, twoja odpowiedź będzie brzmiała: “Że co? Czym jest HCAHPS”. I właśne w tym rzecz.

Jak donosi the Washington Post, nowe badanie opublikowane w periodyku akademickim Health Affairs przez badaczy z University of Pennsylvania, którzy przyjrzeli się 17,000 recenzji na Yelp zamieszczonych dla 1,352 szpitali, pokazuje że recenzje na Yelp dają lepsze pojęcie na temat ich oferty niż amerykańskie rządowe dane znane pod nazwą Hospital Consumer Assessment of Healthcare Providers and Systems Survey (HCAHPS), które uważane są powszechnie za wyrocznię jeśli chodzi o opinie zbierane od pacjentów.

Podczas gdy HCAHPS obejmuje 11 głównych kategorii, takich jak komunikacja z pielęgniarkami i lekarzami, czystość i poziom głośności, recenzje zamieszczane na Yelp dają potencjalnym pacjentom wgląd w tematy takie jak koszt, dostępne urządzenia, łatwość w umawianiu wizyty, poziom zrozumienia wykazany przez obsługę i inne, których oficjalne dane nie obejmują. HCAHPS zastrzega również jedynie opinie jedynie dla pacjentów, podczas gdy Yelp zezwala na recenzje od wszystkich, których dotyczy wizyta w placówce medycznej, na przykład od córki, która zawiozła swoją matkę na zabieg czy osoby odwiedzającej swojego znajomego z pracy w szpitalu.

Choć jakość zabiegów jest, rzecz jasna, ważna, inne aspekty takie jak dostępność parkingu czy sposób w jaki lekarz odnosi się do pacjenta, również składają się na całokształt doświadczenia, a Yelp jest najlepszym miejscem, żeby o ów całościowym doświadczeniu móc się dowiedzieć.

Badanie University of Pennsylvania potwierdza poprzednie badania, które pokazały, że wysokie oceny placówek medycznych na Yelp są skorelowane z wysokimi ocenami w ankietach HCAHPS. Badanie potwierdziło również, że “szpiale z co najmniej trzema recenzjami na Yelp, miały oceny na Yelp, które były niemal identyczne z bardziej sformalizowanymi ocenami szpitali w ramach HCAHPS.”

Dla konsumentów, którzy już używają Yelp do tego, by znajdować restauracje, hydraulików czy salony piękności, logiczną kontynuacją jest korzystanie z Yelp, by recenzować firmy związane z usługami medycznymi i inne nadzwyczajne zakupy czy doświadczenia. To platforma, z którą są już zaznajomieni, i która, w przeciwieństwie do rządowego systemu ankiet, dobrze się sprawdza w łatwym prezentowaniu opinii i pokazywaniu doświadczeń z bardziej osobistej perspektywy. Yelp publikuje również dane medyczne, takie jak liczba kar czy czas oczekiwania na wizytę w 25,000 szpitali, domów opieki czy oddziałów dializ w całych Stanach Zjednoczonych, ułatwiając porównywanie dane do doświadczeń pacjentów wynikające z recenzji – wszystko to w jednym miejscu, w aplikacji, którą użytkownicy mają w zasięgu swoich smartfonów. To nie tylko wygoda dla użytkowników, ale także możliwość dla placówek medycznych, by zebrać, dzięki Yelp, bardziej miarodajne opinie.

Jak zauważają badacze z University of Pennsylvania, prawie 75% Amerykanów szukało informacji na temat zdrowia w 2012. Prawie połowa (42%) czytało recenzje online, ale tylko 6% wiedzało czym jest HCAHPS.

Pamiętaj zatem, Yelp nie tylko pomoże ci wybrać super bar, gdy zastanawiasz się, gdzie spędzieć happy hour, ale jest również godnym zaufania źródłem przy poważniejszych decyzjach, takich jak, który szpital lepiej sprawdzi się, opiekując się twoją chorą pociechą.