arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Araştırmalara göre Yelp Yorumları Resmi Verilerden Daha Faydalı

Bir sonraki doktora gidişinizde HCAHPS (devlet tabanlı anketler)‘i kontrol edecek misiniz? Yoksa siz de benim gibi o da neymiş mi diyeceksiniz? İşte asıl mesele tam da bu.
                                                                                                           
Washington Post gazetesi Pensilvanya Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Health Affairs’teki makalesini yayınladı. Çalışmada 1352 hastane hakkında 17 bin Yelp yorumu incelendi. Yapılan araştırmada Yelp yorumlarındaki geri dönüşün, hasta geribildirimi için yaygın bir endüstri kabul edilen devlet tabanlı anketlere (HCAHPS) göre çok daha geniş kapsamlı olduğu anlaşıldı.

HCAHPS’ler hemşire ve doktorlarla iletişim, sakinlik, temizlik konularını içeren 11 ana kategoriden oluşurken, Yelp yorumları gelecekteki hastalara devlet anketlerinin içermediği; fiyat, tesis, zaman planlama, şefkat ve daha bir çok konuya dair bilgi vermektedir. Aynı zamanda devlet tabanlı anketler geri bildirimi sadece işlem görmüş hastalarla sınırlandırırken, Yelp yaşlı annesini tedavi için getiren kızı ya da hastalanan iş arkadaşını ziyaret eden bir arkadaş gibi herkesin yorum yapmasına izin vermektedir.

Tedavi kalitesinin önemli olduğu açık fakat bunun yanında hastalara karşı tutumları ve park yeri uygunluğu gibi müşteri memnuniyetiyle ilgili konularda Yelp bu geri bildirimi almak için en uygun platform.
Pensilvanya Indiana Üniversitesi eski araştırmaları Yelp’in yüksek puanlı hastanelerinin HCAHPS (devlet tabanlı anket) anket puanları ile örtüştüğünü göstermişti. Yeni araştırmalar ise Yelp’te en az 3 yorumu olan hastanelerin puanlarının HCAHPS puanları ile neredeyse aynı olduğunu doğruladı.

Yelp’i zaten restoran, tesisatçı veya sinema bulmak için kullanan kişilerin, sağlık veya diğer nadir harcamalar için Yelp’i kullanması mantıklı. Devlet anket sisteminin aksine alışkın oldukları bir platform. Bu da hastaların geri bildirimi ve kişisel bakış açısını yansıtmada iyi bir rol oynuyor.

Yelp Amerika’da  bulunan 25 bin hastane, bakım evi ve diyaliz merkezlerinin ceza sayılarını ve oda bekleme süreleri gibi sağlık bilgilerini de gösteriyor. Bu gerçek hasta deneyimlerini tek bir yerde görmek onları karşılaştırmayı kolaylaştırıyor. Çünkü uygulama zaten telefonlarında bulunuyor. Yelp sayesinde geri bildirimler müşteriler için pratikleşiyor aynı zamanda hastaneler için de anlık geri bildirim alma fırsatı buluyor.

Pensilvanya Indiana Üniversitesi araştırmacıları 2012’de Amerikalıların sağlık sebepleri için yüzde 75’inin internette arama yaptığını bildirdi. Ancak yarısı yorumları okudu. Fakat sadece yüzde 6’sı HCAHPS varlığından haberdardı.

Şunu hatırlayın, Yelp sadece happy hour olan klas bir bar bulmak için değil, çocuğunuz hasta olduğunda en iyi hizmet alabileceğiniz hastaneyi bulmak gibi önemli işler için kullanabileceğiniz bir uygulamadır.