arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Yelperzy napisali już 100 milionów recenzji i wciąż ich przybywa

Od niemal 12 lat, konsumenci odwiedzają Yelp w poszukiwaniu świetnych lokalnych firm. Teraz, za sprawą milionów recenzji zamieszczanych przez naszą globalną społeczność lokalnych użytkowników, bardziej niż kiedykolwiek, mogą z łatwością znaleźć najlepszego psiego fryzjera, dentystę, hydraulika czy najlepszy bar tapas w okolicy, za pośrednictwem Yelp. Dojście do tego było ekscytującą przygodą. Teraz mamy kolejny powód do ekscytacji, gdyż pokonaliśmy kamień milowy: Yelperzy napisali 100 milionów recenzji!

Pierwsza recenzja została zamieszczona na Yelp w zamierzchłych czasach, czyli w październiku 2004 przez Jona B dla firmy Kabuki Springs & Spa w San Francisco. Od czasu tej recenzji, Yelp ustanowił tętniące życiem społeczności użytkowników w ponad 120 miastach na świecie, znajdujących się w 32 krajach na 5 kontynentach. A dzięki opcji mobilnego tłumaczenia wprowadzonej przez Yelp, również w 18 językach. To wszystko złożyło się na 100 milionową recenzję: pięciogwizdkową pisarską perełkę jaką była recenzja Evelyn K ze Składu Elitarnego Yelp, napisana dla Crocheron Park, parku położonego w miejscowości Bayside w stanie Nowy Jork.

Chcielibyśmy osobiście podziękować Evelyn K i wszystkim Yelperom, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w naszym serwisie. Myśl, że codziennie miliony użytkowników polegają na naszych recenzjach, by znajdować świetne lokalne firmy, a firmy te zyskują wartościowe informacje, przydatne w poprawianiu doświadczeń konsumenckich, jest niesamowita. Dogłębne recenzje i pasjonaci, którze je tworzą, to czynniki, które odróżniają Yelp od innych serwisów z recenzjami. Nasza społeczność zamieniła Yelp w niezbędą aplikację, która wykroczyła poza ramy startupu i weszła do obiegu kultury (codziennie wydaje się, że pojawiają się firmy porównywane do serwisu Yelp). Wasze recenzje zwiększają obroty małych firm, wspierając lokalną przedsiębiorczość w tak wielu unikalnych społecznościach na całym świecie.

Świat wiele się zmienił od 2004 (era przed-iPhone’owa), a to jak się komunikujemy i udostępniamy informacje będzie się nadal zmieniało. Co się natomiast nie zmieni to nasz nacisk na prawdziwe doznania i odkrywanie nowych świetnych firm. Yelp zawsze będzie działał, by takie doznania i odkrycia miały miejsce. Od czasu gdy zaczęliśmy jako jedynie strona internetowa w 2004 do otrzymywania recenzji publikowanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych co każde 2,5 sekundy w 2015, zmieniliśmy się w odpowiedzi na coraz bardziej zapatrzoną w smartfony rzeczywistość i podczas zmian, stajemy się coraz lepsi, by mieć pewność, że nasi użytkownicy są tak zadowoleni z korzystania z Yelp, jak to tylko możliwe.

Zanim spojrzymy w przyszłość, poświęćmy chwilę, by zastanowić się co to te 100 milionów recenzji tak naprawdę oznacza. Tym bardziej, że za tymi recenzjami kryje się wiele historii.

• Yelprzy napisali około 10 miliardów słów. Jednej osobie przeczytanie wszystkich tych słów na głos zabrałoby 146 lat.

• Shila B. ze Składu Elitarnego Yelp w kanadyjskim Vancouver napisała do tej pory 8,000 recenzji.

• Restauracja i piekarnia Bottega Luie w Los Angeles jest najbardziej popularną i obfotografowaną firmą, z ponad 12,000 recenzjami i 17,000 zdjęciami na swojej stronie firmowej.

• W 2015 70% wyszukiwań na Yelp pochodziło z urządzeń mobilnych z różnych miejsc na całym świecie.

• Między 2014 a 2015, ilość recenzji opublikowanych za pomocą urządzeń mobilnych, wzrosła o 66% a do 2015 ponad 1.5 miliona firm na Yelp miało ponad 50% swoich recenzji napisanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

• 2,371 firm na Yelp ma ponad 1,000 recenzji (stan na marzec 2016) i wszystkie te firmy mają średnią ocenę powyżej 4 gwiazdek.

•Get Your Move On z Phoenix w stanie Arizona jest najbardziej zaangażowaną w interakcje z użytkownikami firmą na Yelp. Przedstawiciele firmy odpowiedzieli na 100% recenzji, czy to publicznie czy za poprzez prywatne wiadomości.

•Serwis Yelp – SeatMe do tej pory obsłużył rezerwacje 109 milionów osób. Natomiast użytkownicy serwisu dostawczego Yelp – Eat24 zamówili 12 milonów pizz.

Recz jasna nasza przygoda w tym miejscu się nie kończy. Przekroczyliśmy 100 milionów recenzji dzięki naszej aktywnej społeczności Yelp. Oto toast za te 100 milionów i więcej!