arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Nielsen Araştırması Diyor ki…Tüketiciler Yelp’i En Etkili, En Güvenilir ve En Kaliteli Yorumları olan Site olarak İsimlendirdi

Geçen yıl, Nielsen araştırmasının sonuçları olan hepimizin başından beri bildiği bir şeyi tüketicilerin katıldığını paylaştık: Yelp yerel satın almaları kullanıyor. Bu araştırmanın sonuçları oldukça etkili oldu:

– Hemen hemen tüm Yelp kullanıcıları (%98) Yelp üzerinde buldukları bir işletmede bir satın alma gerçekleştirdiler, bunların yaklaşık %90’ını bir hafta içinde bu işlemi yaptılar

– 5 Yelp kullanıcısından 4’ü bir ürün veya bir hizmet satın alma niyetiyle Yep’i ziyaret ediyor

– Yelp kullanıcıları restoranlardan spa merkezlerine, otellerden çilingirlere kadar her şeyi Yelp üzerinde arıyorlar

Bu yıl, Nielsen yeni bir anket düzenledi, oylamayı kullanıcı yorum sitelerini kullanan ve yıllardır bir sorunun cevabını bulmak için yıllardır işletme sahiplerinin bize sorduğunu bulmaya çalışan 1000’den fazla ABD yetişkini üzerinde yaptı: Yelp’in diğer online yorum sitelerinden farkı nedir?

Cevap: TripAdvisor, Angie’s List ve diğer yerel rehberler ile karşılaştırıldığında, insanlar yerel işletmeler ararken en sık kullanılan yorum sitesi olarak, Yelp’in ismini verdi. Çünkü en etkili, en güvenilir ve en kaliteli yorumları Yelp’te bulabilabildiklerini dile getirdiler. İnsanlar Yelp’i seçti:

– Satın alma kararları verirken en etkili yorum sitesi olarak Angie’s List’den 4.5 kat daha fazla ve yaklaşık TripAdvisor’dan 3 kat daha fazla

– En güvenilir yorumları ile siteleri sıralarken Angie’s List’den yaklaşık 3 kat daha fazla ve TripAdvisor’dan 1.5 kat daha fazla

– En kaliteli yorumları olan siteleri seçerken Angie’s List’den 2.5 kat daha fazla

Özellikle restoranları ararken, tüketiciler tarafından yaklaşık 3 kez sıklıkla OpenTable ve neredeyse 4 kez sıklıkla Zagat isimleri verilirken, en sık kullanılan ve referans gösterilen yorum sitesi olarak Yelp’in ismi verildi.

6a00d83452b44469e201b7c76ecb29970b-800wi

Buna ek olarak, anketi yanıtlayan tüketicilerin %84’ü kullanıcı yorumlarını, yorum sitelerinde en önemli içerik olarak, ardından ortalama %77’de yıldız derecelendirmesi ve aynı zamanda harita/konum, işletme iletişim bilgileri ve işletme saatleri olarak isimlendirdi. Yelp endüstriye bu alanda veri kalitesinde öncü olduğunu göstermiş olduğu gibi, sitemizi kullanmak için tüketiciler açısından kolay bir seçenek olduğu anlaşılabilir bir durumdur. En iyi bölüm, işletme sahipleri birkaç dakika içinde ücretsiz edindikleri bir Yelp İşletme Sahibi Hesabı ile bilgilerini güncelleyebilirler.

Bu nedenle bizim sözümüze güvenmek zorunda değilsiniz. Araştırma sonucuna göre tüketiciler Yelp’in yerel işletmeler üzerinde en iyi kaynağa sahip olduğunu kabul ediyorlar.