arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Yelp Doğru Yerel İşletmeleri Bulmanıza Nasıl Yardımcı Oluyor

Her gün milyonlarca insan harika yerel işletmeler bulmak için Yelp kullanıyor. Büyük bir ihtimal ile okudukları yorumların gerçek hayattaki deneyimlerine katkısını çok fazla düşünmüyolar. Yalnızca çalıştığını biliyorlar. Harika, çünkü biz de tam olarak bunun için çalışıyoruz.

Fakat düşünebilirsiniz — Yelp nasıl işliyor? Bunu açıklamak için süper bir video hazırladık.

Başlangıç için Yelp olmadan önce harika bir restoran bulmaya çalıştığınızı düşünün. Büyük bir ihtimal ile mümkün olduğunca çok insandan önerilerini almaya çalışırdınız. Sonra bu önerileri değerlendirir ve hangisinin sizin için değerli olduğunu bulmaya çalışırdınız. Herhalde bölgeyi bilen insanlardan aldığınız yorumlara ve sizin damak tadınızı paylaşan insanlara birlikte pek sık yemek yemediğiniz ya da restoran sahibi ile yakın insanların yourumlarından daha çok değer verirdiniz.

Kısaca bu tam olarak Yelp’in nasıl çalıştığını tanımlıyor. Her gün otomatik yazılımımız 47 milyondan fazla yorumu işliyor ve sizin için en değerli olacak yorumları seçiyor. Diğer pek çok sitenin tersine bizim politikamız yorum sayısı yerine yorum kalitesine dayalıdır. Bu seçim tüm yorumların yalnızca üçte birini önermemize neden oluyor. Bu aktif Yelp kullanıcılarından ve güvendiğimiz kullanıcılardan gelen yorumları ön plana çıkartmamızla oluyor.

Önerilmeyen yorumlar her işletmenin sayfanın sonundaki bir bağlantı ile görüntülenebilir, fakat işletmenin ortalama yıldız değerine ve yorum sayısına dahil edilmez.

Peki diğer yorumlar? Neden bazıları önerilmiyor? Güvenilirliğimizi zedelememek için pek tanımadığımız kullanıcılardan ya da yanlı olabilecek kullanıcılardan gelen yorumları önermiyoruz. Aynı zamanda işletme sahibinin ısrarları ya da para karşılığı yazılmış yorumları filtreliyoruz. Ek olarak yararlı olmayan ve yalnızca söylenti içeren yorumları önermiyoruz.

Öneri yazılımımız hiç durmadan çalışıyor ve yorumlar ve yorum yazanlar hakkında bilgi topluyor. Bu yüzden her işletme için önerilen yorumlar zamanla değişiyor.

Reklam verenler ve vermeyenleri eşit turmamız çok önemlidir: kimse ayrıcalıklı hizmet alamaz. Yelp’e reklam veren pek çok işletmenin negatif yorum aldığını ve reklam vermeyenlerin de harika yorumlar aldığını görebilirziniz. Öneri yazılımımız tümü ile otomatiktir ve her işletme ve her yorum için aynı şekilde çalışmaktadır ve kişisel tercihler ile şekillenmez.

Yelp’in kullanıcılarına en değerli ve güvenilir yorumları sunma şekli kullanıcılarımız için her zaman değerli olmuştur, bu nedenle her ay 100 milyon kişi sitemizi ziyaret etmektedir.

Kısaca, arada sırada Yelp’in nasıl ihtiyaç duyulan bilgiyi sunduğunu merak edenler için, her işletmenin sayfasına gösterilen yorumların bizim önerdiğimiz, Yelp’i güvenilir yerel refakatçiniz yapan yorumlar olduğunu ekledik.