arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Nielsen: Para harcamaya hazırlanırken 5 Yelp kullanıcısından 4’ü siteyi ziyaret ediyor

Satın almadan önce Yelp. Nielsen’in son anketine göre tanımlanan slogan, her 5 Yelp kullanıcısından 4’ü Yelp’i gerçek anlamda kullanıyor ve harcama yapmaya hazırlanırken siteyi ziyaret ediyorlar.

Bu neden bu kadar önemli? Çünkü daha önceden bildiklerimizi güçlendiriyor – Yelp kullanıcıları alışveriş yapma niyetiyle yerel işletmeleri arıyorlar ve nereden alacaklarını belirlemek için Yelp kullanıyorlar. 2013 yılının ilk çeyreğinde olduğu gibi ortalama aylık 102 milyon tekil kullanıcı Yelp aracılığıyla alışveriş kararlarını gerçekleştiriyor. Geçen hafta sunduğumuz yeni özellik olan Eylem Çağrısı, Yelp’te bir işletme keşfetmek ile bu işletmede yapacağı eylemi gerçekleştirme arasındaki döngüyü sağlayan bu özellik işletme sahiplerine yardımcı oluyor.

Son yayınladığımız Gelir Tahmini Aracı, Yelp üzerindeki müşteri katılımları ile onların potansiyel tahmini gelir bilgilerini bağlayarak işletme sahiplerinin Yelp üzerindeki işletmelerinin değerini belirlemelerine yardımcı oluyor. Her kategoriden gelen işletme sahipleri Yelp üzerinden gördükleri bu ortalama geliri paylaştılar ve bu yeni araştırma hikayenin tüketici tarafını sunuyor. Yelp kullanıcıları siteden aldıkları satın alma işlemlerini doğrulayabiliyorlar.

Hemen hemen tüm Yelp kullanıcıları (%98’i) Yelp üzerinde buldukları bir işletmede satın alma işlemi gerçekleştiriyorlar, bu kullanıcıların neredeyse %90’ı bu işlemi bir hafta içinde yapıyor!

Bu sizi ikna etmemiz için yeterli değilse Yelpçilerin bir görevi var, bunu göz önünde bulundurun: Yelp kullanıcılarının yarısından fazlası (%55) sık sık veya Yelp’i her ziyaret ettiklerinde bir yerel işletmede eylem gerçekleştiriyor (örn: işletmeyi aramak, ziyaret etmek veya işletmede satın alma gerçekleştirmek gibi). Bu ziyaret siteyi günlük taramak değildir, direkt olarak yerel işletmelerle bağlanmaktır.

Dahası, araştırma Yelp kullanıcılarının yerel işletmeler için en çok arzu edilen tüketici özelliklerini şu liste ile doğrulamaktadır: refah düzeyi yüksek, daha eğitimli, daha genç ve Yelp tüketicisi olmayanlara göre harcama eğilimleri yüksek. Buna ek olarak, tüketicilerin çoğunluğu Yelp’e farklı platformlardan (masaüstü veya laptop, tablet, akıllı telefon) erişmektedir, bunun anlamı bilgisayar başında olsalar da olmasalar da siteden ayrılmıyorlar.

Peki bu işletme sahipleri için ne anlama geliyor: Katılım enerjisi yüksek Yelpçiler keşfetmek ve yerel işletmelerde alışveriş yapmak için siteye başvuruyorlar. İşletme sahipleri, “sanal mağaza” oluşturmak ve kendilerine yakın yerde olan Yelpçileri yakalama şansını artırmak için Yelp’in sunduğu ücretsiz araçlar paketinden yararlanıyorlar. İşletme sahipleri için bazı ek ipuçları:

– Tüketicilerin doğru yönde eylemlerini gerçekleştirebilmeleri için işletme bilgilerinizin (adres, harita bilgileri, telefon numarası, çalışma saatleri gibi) doğru olduğundan emin olun.

– İşletmenizin fotoğraflarını yükleyin – Yelp üzerinde en iyi yerel işletmeleri arayan insanların fotoğrafları olan işletmelerin sayfalarında daha fazla zaman geçirdiklerini tespit ettik.

– Yorumlara cevap verin, herkese açık veya özel mesaj yoluyla, böylelikle müşterileriniz ile doğrudan iletişimde olabilir, onlara işletmenizin sesini gösterebilirsiniz.

– Yelp’teki Gelir Tahmini Aracından gelen tahmini gelirinizi ve müşteri katılımlarınızı izleyerek satın alma yolundaki tüketicilerin ilerleyişini ve bu araçların etkinliğini takip edin.

– Daha fazla müşteri katılımı sağlamak ve daha fazlasını müşteriye dönüştürmek için bir Yelp reklam paketi satın almayı düşünün.

Nielsen’ın anket sonuçlarına öğrenmek ister misiniz? Aşağıda yer alan infografiğe bir göz atın!