arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Nielsen: 4 z 5 użytkowników Yelp odwiedza serwis przed decyzjami zakupowymi

Yelpuj zanim kupisz. To motto 4 z 5 użytkowników Yelp, zgodnie z niedawną ankietą firmy Nielsen. Zgodnie z wynikami ankiety, 4 z 5 naszych użytkowników przyznało, że odwiedzają Yelp, zanim podejmą decyzję zakupową.

Dlaczego to ważna informacja? Bo potwierdza coś, co już wiemy – użytkownicy odwiedzają Yelp z zamiarem wydania pieniędzy i korzystają z Yelp podczas decyzji, gdzie to zrobić. Przy ruchu na poziomie 102 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie (dane z pierwszego kwartału 2013), widać, że przez nasz serwis przechodzi duża siła zakupowa. A tak się składa, że w zeszłym tygodniu wprowadziliśmy nową funkcję “Call to Action,” kolejne rozwiązanie mające na celu zamknięcie cyklu między odkryciem firmy a dokonaniem zakupu.

Nasze niedawno wprowadzone narzędzie “Prognozy przychodów” pozwala przedsiębiorcom ocenić wartość jaką ma Yelp w łączeniu ich leadów klientów pochodzącymi z naszego serwisu z szacowanym potencjalnym przychodem. Właściciele firm z każdej kategorii dostępnej w naszym serwisie ujawnili zaobserwowany przez nich średni przychód pochodzący z Yelp. Nowa ankieta pokazuje drugą stronę medalu – stronę konsumentów. Użytkownicy Yelp potwierdzili, że korzystanie z naszego serwisu bardzo często prowadzi do decyzji zakupowych.

Praktycznie wszyscy użytkwonicy Yelp (98% aniektowanych) dokonało zakupu w firmie znalezionej w serwisie, przy czym prawie 90% zrobiło to w ciągu tygodnia od znalezienia firmy!

Jeśli to nie wystarczy, by przekonać cię, że w Yelperach jest siła, we pod uwagę następujące dane: ponad połowa (55% ankietowanych) użytkowników Yelp wchodzi w interakcje z lokalną firmą (m.in. poprzez aktywności takie jak dzwonienie, odwiedzenie firmy, dokonanie zakupu) często lub za każdym razem gdy odwiedzają nasz serwis. Innymi słowy, nie przyglądają się biernie wynikom wyszukiwania, ale bezpośrednio angażują się w działania związane z lokalnymi firmami!

Co więcej, ankieta potwierdziła, że użytkownicy Yelp to najbardziej pożądana grupa odbiorców dla lokalnych firm: młodsza, z lepszym wykształceniem, o wyższych dochodach i bardziej skłonna do zakupów niż klienci, którzy nie są użytkownikami Yelp. Dodatkowo, większość klientów korzysta z Yelp za pośrednictwem kilku platform (komputer stacjonarny, laptop, smartfon), co oznacza, że zwracają się do nas w poszukiwaniu firm niezależnie od tego gdzie są.

Co to wszystko oznacza dla właścicieli firm? Biorąc pod uwagę, że użytkownicy Yelp korzystają z naszego serwisu by odkrywać i wydawać pieniądze w lokalnych firmach, przedsiębiorcy mogą skorzystać z zestawu darmowych narzędzi Yelp, po to by stworzyć swoją “wirtualną wystawę” i zwiększyć szanse, że przyciągną uwagę Yelperów znajdujących się w pobliżu. Dodatkowe wskazówki jak tego dokonać:

• Upewnij się, że informacje o twojej firmie (adres, numer telefonu, godziny itp.) są poprawne, by nie wyprowadzić klientów, którzy chcą odwiedzić twoją firmę na manowce.

• Dodaj zdjęcia swojej firmy – odkryliśmy, że użytkownicy przeszukujący Yelp w poszukiwaniu świetnych lokalnych firm spędzają dwa razy więcej czasu na stronach firmowych, które zawierają zdjęcia, w porównaniu do tych, które pozostają puste.

• Odpowiadaj na recenzje, czy to publicznie, czy prywatnie, by wchodzić w interakcje z klientami i dodać osobowości swojej firmie.

• Sprawdzaj efektywność wyżej wymienionych narzędzi i progres klientów na drodze do zakupu, monitorując swoje leady klientów i szacowane przychody z Yelp za pomocą narzędzia “Prognoza przychodów”.

• Rozważ zakup pakietu reklamowego Yelp, po to, by zdobywać więcej leadów, a co za tym idzie, zarabiać więcej.

Chcesz zobaczyć, co jeszcze pokazało badanie przeprowadzone przez firmę Nielsen? Zerknij zatem na poniższą infografikę.