arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Çalışma: Yelp Küçük İşletmeler için Gerçek Gelir Kullanıyor

The Boston Consulting Group, iş stratejisi konusunda önde gelen danışmanlık şirketi, geçtiğimiz günlerde Yelp’in küçük işletmeler üzerindeki ekonomik etkisini öğrenmek için 4800 işletme sahiplerini araştırdı. Sonuçlar şu şekildeydi: Ücretsiz bir işletme sahibi hesabı ile var olan küçük işletmeler Yelp’den ortalama $8,000 yıllık gelir elde etti.

Bu ne anlama geliyor? Yelp üzerinde ücretsiz işletme hesabı sahiplenilerek $8,000 elde edilmiş. Açıkçası, yerel işletmeler gerçek kâra çeviren bir Yelp halo etkisinden faydalanıyorlar.

Daha da ilginci, araştırma Yelp reklamverenlerin yaklaşık üç kat daha fazla yarar sağladığını, Yelp üzerinden $23,000’dan fazla ortalama yıllık gelir elde ettiğini ortaya koymuştur.

Belirli kategoriler için dönüş daha yüksekti. Sayılara bakacak olursak, satın almayı düşünen Yelpçiler için kategori sayısının son derece iyi bir şekilde reklam yaptığını gördük:

– Ev — $54,000*

– Otomotiv — $39,000*

– Yerel Hizmetler — $36,000*

– Otel & Seyahat— $36,000*

– Alışveriş — $24,000*

– Sağlık & Medikal — $20,000*

* Yelp’den gelen ortalama yıllık gelir

Tipik yerel reklamveren harcamamız göz önünde bulundurulduğunda yıllık $4,200**, bilinçli işletmeler için oldukça iyi bir yatırım getirisi.

Bu sonuç şaşırtıcı değildir, çünkü Yelp satın alma kararı vermek isteyen tüketicilere en iyi yerel işletmeleri bulmaları için yardım ediyor. Asıl şaşırtıcı olan, müşterilere ulaşmak için çok daha fazla işletmenin bu fırsattan (henüz) yararlanmıyor olmasıdır.

550 küçük işletme sahipleri ile yapılan başka bir araştırmada, BCG, küçük işletmelerin reklam bütçelerinin sadece yüzde üçünü harcıyor olmalarını tespit etmiştir. Küçük işletme reklam dolarları çoğunlukla geleneksel pazarlama araçlarında harcanmaktadır, Pazar gazete ve kuponları gibi.

Mesel şu ki, tüketicilerin işletmeleri sadece aramaları değildir. Onları online aramaları ve belirli bir amaç için bulmalarıdır.

Erken benimseyenler (online reklamcılıkta yatırım yapan küçük işletme sahipleri), yeni müşteri kazanımı ve sadık müşteriler ile derinleşen ilişkiler elde ettiklerinde, pazardaki yarışlarına belirgin bir başlangıç yapıyorlar. Çabaya değer bir yerel işletme için en uygun kanalları belirlemek ve araştırmak için biraz zamana yatırım yapmak gerekiyor.

Ekonomistlerin Yelp’in küçük işletmeler üzerindeki pozitif etkisini uzun bir şekilde incelemeleri sırasında, özellikle BCG’nin yaptığı çalışma dikkat çekicidir. Çünkü işletme sahiplerinin doğrudan geniş bir kategori yelpazesinde değerlendirildiği ilk araştırmadır.

Alt satır: Ücretsiz işletme hesaplarını sahiplenen ve reklam veren küçük işletmeler için birçoğu burada yer alıyor.

**Tipik bir yerel reklam harcaması $350/aylık veya $4,200/yıllık.