arrowenvelopefacebookinstagramlinked-intwitteryelpyoutube

Badanie: Yelp dostarcza małym firmom rzeczywiste przychody

Boston Consulting Group (BCG), wiodąca firma doradcza z zakresu strategii biznesowej, przeprowadziła niedawno ankietę wśród 4,800 przedsiębiorców mającą na celu sprawdzenie, jak Yelp wpływa na małe firmy. Otworzyliśmy oczy ze zdumienia: małe firmy z zarejestrowanymi darmowymi kontami dla właścicieli firm na Yelp widziały wzrost rocznych przychodów średnio o 8,000$.

Pomyślmy o tej kwocie przez chwilę. To 8,000$ zyskane z tego, że dokonano darmowej rejestracji konta firmowego na Yelp. Widać wyraźnie, że popularność Yelp przynosi lokalnym firmom korzyści, które przekładają się na realne zyski.

Jeszcze bardziej ciekawym może okazać się odkrycie, że, jak pokazała ankieta, firmy, które reklamują się na Yelp zyskały aż trzy razy więcej, generując średni roczny przychód pochodzący z Yelp o wysokości ponad 23,000$.

Dla pewnych kategorii, ów przychody były jeszcze wyższe. Przyglądając się bliżej danym, zauważyliśmy szereg kategorii, które radzą sobie wyjątkowo dobrze jeśli chodzi o dotarcie z reklamami do konsumencko nastawionych Yelperów:

– Dom i ogród – 54,000$*
– Auto-moto – 39,000$*
– Usługi lokalne – 36,000$*
– Hotele i podróże – 36,000$*
– Zakupy – 24,000$*
– Zdrowie i medycyna – 20,000$*
*Średni roczny przychód z Yelp

Biorąc pod uwagę, że średnio firmy reklamujące się na Yelp wydają na reklamy 4,200$** rocznie, to całkiem niezły zwrot z inwestycji.

Nie jest to jednak aż tak zaskakujące biorąc pod uwagę, że Yelp pomaga użytkownikom znajdować świetne lokalne firmy, gdy chcą oni dokonać decyzji zakupowych. Co jest natomiast zadziwiające to fakt, że nie wszystkie firmy (przynajmniej jak na razie) korzystają z tej okazji, by dotrzeć do klientów.

W oddzielnej ankiecie przeprowadzonej przy udziale 550 właścicieli małych firm, BCG odkryło że małe firmy wydają na reklamy online jedynie 3% swojego budżetu reklamowego. Środki małych firm na reklamę przeznaczane są w dużej mierze nadal na tradycyjne platformy reklamowe, takie jak gazetki reklamowe czy rozsyłanie kuponów.

Rzecz w tym, że to nie tam konsumenci szukają firm. Robią to szukając online i znajdują się tam nie bez powodu.

Pionerzy (tj. właściciele małych firm, którzy zdecydowali się zainwestować w reklamę online) zdobywają znaczącą przewagę nad swoją konkurencją, gdy chodzi o pozyskiwanie nowych konsumentów oraz pogłębianie relacji z lojalnymi klientami. Zainwestowanie odrobiny czasu w research oraz zdecydowanie, które narzędzia platformy działają najlepiej w przypadku małych firm po prostu się opłaca.

Podczas gdy ekonomiści już wcześniej zbadali pozytywny impakt jaki Yelp ma na małe firmy, badanie przeprowadzone przez BCG jest szczególnie warte odnotowania ponieważ jest pierwszym bezpośrednio sprawdzającym przedstawicieli firm w szerokim spektrum kategorii.

Przekaz jest prosty: małe firmy, które zarejestrują swoją firmę za darmo na Yelp mogą wiele zyskać, a te, które zainwestują w reklamy – zyskują jeszcze więcej.

**Typowy wydatek wśród loklanych reklamodawców to 350$/miesiąc lub 4,200$ rok.